Warto przeczytać...
Materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące rodzicielstwa i wychowania
LINK:
- „Apel Twojego dziecka” (plakat) >>
- „Bezpieczna więź. Fundament na całe życie” >>
- „Być Babcią, być Dziadkiem” >>
- "Domowe Zasady Ekranowe" >>
- „Dorośnijmy razem – jak cieszyć się udanym rodzicielstwem?” >>
- „Jak wspierać rodziny z małymi dziećmi. Przykłady inspirujących praktyk” >>
- „List do Babci i Dziadka” (ulotka dedykowana babciom i dziadkom)>>
- "Nie rodzimy się rodzicami, ale uczymy się nimi być - 10 wskazówek, które pomogą Ci wzmocnić dziecko" (broszura dla rodziców) >>
- „Ostrożnie dziecko! Jak chronić dzieci przed urazami” >>
- "Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie" >>
- „Rodzina i ekrany. Relacje i bezpieczeństwo w świecie nowych technologii” >>
- „Słowa mają moc” (pakiet plakatów) >>
- „Stres. Poradnik dla rodziców małych dzieci” >>
- „Twoje dziecko bezpieczne w sieci” (broszura dedykowana rodzicom nastolatków) >>
- „Uważaj!” (plakat) >>
- „Uważni rodzice – jak być uważnym rodzicem i dbać o bezpieczeństwo dziecka online” (dla rodziców nastolatków) >>
- "Więź ojca z dzieckiem - dlaczego jest ważna i jak ją budować?" (broszura dla ojców - w j. polskim i j. ukraińskim) >>
- „Zabawa to podstawa. O tym, jak spędzać wspólny czas z dziećmi (0-3 lata) słów kilka…” >>
- „Zamiast klapsów. Jak z szacunkiem i miłością wyznaczać dziecku granice” (broszura dedykowana rodzicom małych dzieci) >>
Poniżej przedstawiamy pomocne wskazówki na pierwsze dni pobytu w przedszkolu.
- Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt.
„MAMO, TATO, DLACZEGO IDĘ DO PRZEDSZKOLA? ADAPTACJA TRZYLATKA”.
- Prośby dziecka do rodzica – źródło: blizejprzedszkola.pl
Mamo! Tato!
Właśnie zostałem przedszkolakiem i potrzebuję waszego wsparcia:
Przed wyjściem do przedszkola
Stwórzcie poranny rytuał, da mi on poczucie bezpieczeństwa. Może to być wspólna pięciominutowa zabawa, wysłuchanie lub zaśpiewanie ulubionej piosenki, a może opowiecie mi historię o tym jak Wy chodziliście do przedszkola?
W szatni przedszkolnej
Spróbujcie żegnać się ze czule, ale szybko. Wiem, jakie to trudne, ale postarajcie się uodpornić na moje łzy. Pamiętajcie, że one są moim sposobem na stres i rozstanie. Zwykle jednak szybko zapominam o smutku. Pamiętajcie, że Wasze zdenerwowanie i niepewność wyczuje natychmiast a wtedy … będę protestować jeszcze głośniej. Wymyślmy razem, co mogę zabrać do przedszkola, co doda mi odwagi i pocieszy.
Zawsze dotrzymujcie danego słowa
Jeżeli obiecujecie, że będziecie w pobliżu, bądźcie tam i nigdzie nie odchodźcie. Zawsze mówcie mi, co zamierzacie. Jeśli będziecie chcieli wyjść z przedszkola powiedzcie mi o tym, nawet jeśli wiecie, że się rozpłaczę. Nie martwcie się, jest ze mną Pani wychowawczyni, która na pewno mi pomoże. Jeśli będziecie chcieli powiedzieć mi, o której mnie odbierzecie, to nie mówcie, że będziecie za trzy godziny, bo ja nie wiem ile to jest. Lepiej jak usłyszę, że przyjdziecie po obiedzie, po odpoczynku, po podwieczorku. I nigdy się nie spóźniajcie. Nie chcę pomyśleć, że zapomnieliście o mnie.
Rozmawiajcie pozytywnie o przedszkolu
Pamiętajcie, że wszystko, co mówicie na temat przedszkola wpływa na to jak w nim się czuję. Wiem, że macie prawo do przeżywania własnych emocji - ale to są sprawy dorosłych. Ja jestem dzieckiem i bardzo chciałbym słyszeć jedynie spokojne i pełne szacunku opinie. Motywujcie mnie do przedszkola w sposób pozytywny – podkreślając często ile już udało mi się osiągnąć. Opowiedzcie najbliższym o moich sukcesach (najlepiej przy mnie) - ale nie koloryzujcie.
Odbiór dziecka z przedszkola
Dbajcie o dobrą komunikację z moimi wychowawcami. Osoby opiekujące się mną powinny znać moje mocne i słabe strony oraz kłopoty, z jakimi właśnie się borykam. Pytajcie nie tylko o czy zjadłem obiad, ale jakie poczyniłem postępy, czy nawiązuję kontakty z rówieśnikami, w jakim stopniu jestem samodzielny. Nigdy nie porównujcie mnie do innych dzieci. Nie ma reguły, co do czasu trwania i przebiegu adaptacji. Mam prawo przechodzić ją tak, jak przechodzę.
Samodzielność
Pomóżcie mi stać się samodzielnym przedszkolakiem. Bądźcie cierpliwi, kiedy będę długo sam się ubierał, zakładał i wiązał buty, jadł samodzielnie posiłek czy radził sobie w toalecie. Bądźcie przy mnie i wspierajcie mnie, ale nie wyręczajcie w tych czynnościach.
Za rok będziecie wspominać moje pierwsze kroki w przedszkolu patrząc na to jaki jestem samodzielny i ile już umiem !!!
- Drogi Rodzicu nie zapomnij o:
Z radością czekamy na Was!
SZKARLATYNA choroba zakaźna przedszkolaków
ADAPTACJA TRZYLATKA - artykuł