Strona głowna  /  Aktualności  /  Owsica
Owsica
data dodania: 2021-02-01 19:18:24

Otrzymaliśmy zgłoszenie od rodzica wychowanka naszego przedszkola

o  zdiagnozowanej u niego owsicy.  Zgodnie z obowiązującymi zasadami

informujemy Państwa o zaistniałym fakcie i jednocześnie prosimy o podjęcie

następujących działań:

- obserwacja własnych dzieci;

- w przypadku niepokojących objawów (opisane poniżej), przebadanie dziecka pod kątem  występowania pasożytów;

- podjęcie leczenia dziecka i całej rodziny;

-  zadbanie o higienę stosowną do występowania zakażenia.

Bardzo prosimy o sumienne podejście do problemu. Bardzo nam zależy

i Państwu na pewno też, aby zjawisko jak najszybciej wyeliminować.

Dyr. Monika Macheta

KILKA INFORMACJI O PROFILAKTYCE I LECZENIU OWSICY

Owsiki rozprzestrzeniają się najłatwiej w okresie jesienno - zimowym, ponieważ suche i gorące powietrze naszych nagrzanych kaloryferami mieszkań sprzyja samozakażeniom. Owsiki często przynoszone są z przedszkola/szkoły. Wystarczy, gdy w placówce kilkoro dzieci ma owsiki, aby je wkrótce miały wszystkie. Dlatego, gdy się ten fakt stwierdzi, trzeba podjąć odrobaczenie, które przy istniejących obecnie środkach farmakologicznych nie jest ani trudne, ani szkodliwe, tyle że je trzeba przeprowadzić gruntownie.

Sama możesz dość łatwo zaobserwować, że z dzieckiem jest „coś nie tak”. Jeżeli często narzeka, że bardzo swędzi go pupa, jest wyraźnie rozdrażniony, ma słabszy apetyt, podkrążone oczy, a do tego zdarzy mu się zsiusiać w nocy do łóżka (choć od dawna już tego nie robił), to właśnie ma typowe objawy zakażenia owsikami! Oprócz takich dolegliwości mogą pojawić się również trudności z koncentracją oraz bóle brzucha.

Z rączek do buzi

Do zakażenia dochodzi po zjedzeniu jaj owsików (mogą być np. na ręcznikach lub nieumytych owocach). W jelicie wylęgają się z nich kolejne pasożyty. Samica wędruje w nocy w okolice odbytu i tam składa jajeczka. To powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dziecko przez sen drapie się po pupie i roznosi jajeczka na pościel i inne otaczające przedmioty. Jaja „lądują” też za paznokciami, a stąd często wędrują do buzi. I tak dziecko zakaża się ponownie. Poza organizmem człowieka jaja owsików mogą przetrwać nawet kilka tygodni. A że unoszą się w powietrzu razem z kurzem, mogą osiąść w różnych miejscach w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że łatwo je „złapać”. Dlatego często choruje cała rodzina zarażonego dziecka i jego koledzy z przedszkola/szkoły.

Proste badania

Jeśli zauważysz u dziecka objawy, które mogą świadczyć o owsicy (bo tak właśnie nazywa się zarażenie owsikami), należy od razu zgłosić się do lekarza. Żeby upewnić się, czy dziecko ma owsiki, lekarz zwykle zleca badanie kału na pasożyty.

DOBRE RADY

Aby skutecznie pozbyć się owsików, warto w czasie kuracji:

- obciąć dzieciom  paznokcie

- dopilnować, żeby nie oblizywały palców, nie trzymały ich w buzi.